Zachęcamy Państwa do odwiedzenia następujących atrakcji regionu:
   -   Szczytno – miasto powiatowe położone malowniczo nad dwoma jeziorami: Domowym Dużym i Domowym Małym. Liczy około 27.000 mieszkańców.  Piękno miasta podkreślają liczne zabytki:
     • Ruiny zamku krzyżackiego z ok. 1370 r. wzniesione w miejscu wcześniejszej strażnicy z 1266 r.  W okresie średniowiecza zamek był siedzibą komtura, a od 1525 r.
(po sekularyzacji Prus) siedzibą starostwa.
     • Barokowy kościół ewangelicko-augsburski z 1718 r.
     • Neogotycki kościół p.w. WNMP z lat 1897-99 konsekrowany w 1903 r.
     • Kościół Chrześcijan Baptystów z 1903 r.
     • Chata mazurska z XIX wieku.
     • Budynki Wyższej Szkoły Policji z 1886 r.
     • Muzeum Mazurskie powstałe w 1925 r. Jest to muzeum regionalne, którego zbiory obejmują 4263 pozycje działów: archeologii, artystyczno-historycznego, etnografii, numizmatów i przyrody. Do najcenniejszych należą zbiory etnograficzne, dokumentujące kulturę materialną Mazurów.
   -   Olsztyn – stolica woj. warmińsko-mazurskiego, główny ośrodek administracyjny, gospodarczy, edukacyjny i kulturowy regionu. Liczy ok. 175.000 mieszkańców.
Godne polecenia atrakcje:
     • Zamek Kapituły Warmińskiej, usytuowany w zakolu rzeki Łyny, wznoszono od ok. 1348 roku. Obecnie siedziba Muzeum Warmii i Mazur. Ciekawostką na olsztyńskim zamku jest tablica astronomiczna – jedyny na całym świecie zachowany instrument astronomiczny wykonany i używany przez Mikołaja Kopernika.
     • Wysoka Brama – Brama Górna. Jedyna zachowana brama w średniowiecznych murach obronnych Olsztyna. Osłaniała miasto od strony północnej. W XIX wieku była więzieniem.
     • Bazylika Archikatedralna p.w. Św. Jakuba Starego – gotycki, halowy kościół. Główna świątynia rezydującego w Olsztynie arcybiskupa warmińskiego. Podniesiona do godności bazyliki mniejszej w 2004 r.
     • Stary Ratusz – budynek dawnego olsztyńskiego ratusza z zachowanym skrzydłem południowym. Obecnie siedziba Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.
     • Nowy Ratusz – drugi w historii Olsztyna ratusz, wzniesiony na początku XX w.
Obecnie siedziba Prezydenta i Urzędu Miasta Olsztyna.
     • Planetarium Astronomiczne – zostało otwarte w 1973 roku, w pięćsetną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Kopuła planetarium ma średnicę 15 m., zaś na widowni znajduje się 200 miejsc.
     • Obserwatorium Astronomiczne – znajduje się w zabytkowej wieży ciśnień, zbudowanej w 1897 r., na najwyższym wzgórzu Olsztyna. W obserwatorium prowadzone są pokazy nieba, zaś z tarasu można obejrzeć panoramę miasta.
   - Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku,  muzeum na wolnym powietrzu, zwane potocznie skansenem. Położony na skraju miasta skansen jest wiernym odzwierciedleniem typowego pejzażu regionu i zajmuje powierzchnię około 100 ha. Znajduje się tam 68 obiektów architektonicznych pochodzących z Warmii, Mazur, Powiśla i tzw. Pruskiej Litwy, a także ekspozycja rzadkich gatunków zwierząt gospodarskich polskiego pochodzenia.
   - Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.
Prezentuje wystawę pn. Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim w latach 1409-1411
wraz z krótką historią plemion pruskich oraz ich podboju. Wystawę uzupełnia kolekcja średniowiecznego uzbrojenia. Co roku, w rocznicę Bitwy pod Grunwaldem, odbywa się wielka inscenizacja historyczna z udziałem rycerstwa i kilkudziesięciu tysięcy widzów.
   - Muzeum Ziemi Nidzickiej z ekspozycją etnograficzno-historyczną mieszczącą się
w XIV-wiecznym zamku krzyżackim. Ponadto w Nidzicy możemy zwiedzić: Klasztorek – gotycką budowlę o charakterze obronnym z końca XIV wieku oraz Kościół Ewangielicko-Augsburski Św. Krzyża zbudowany w stylu neogotyckim w połowie XIX wieku.
   - Kanał Elbląski – żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W plebiscycie „Rzeczpospolitej” został uznany za jeden z siedmiu cudów Polski. Osobliwością na skalę europejską jest zespół 5 pochylni, po których przetacza się statki na specjalnych platformach ustawionych na szynach.
   - Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie.
Zajmuje obszar ok. 100 ha na terenie Puszczy Piskiej. Zobaczyć tam można m.in. tarpany, daniele, wilki, łosie, jelenie. A we wsi Kadzidłowo miłośnicy mazurskiego budownictwa, kultury i tradycji mogą obejrzeć Park Kulturowy, gdzie „drugą młodość” przeżywają mazurskie chałupy z XVIII i XIX wieku.
   - Spływ Krutynią.
Krutynia to szlak uznany za jeden z najpiękniejszych szlaków nizinnych Europy. Przebiega przez Puszczę Piską, a od j. Mokrego także przez Mazurski Park Krajobrazowy. Długość szlaku Krutynią wynosi 102 km. Najkrótsza trasa jednodniowego spływu to odcinek Krutyń-Ukta. Kajaki dają możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą, podglądania rzadkich gatunków ptaków, żerujących bobrów, norek. W okolicy Ukty możemy zwiedzić Klasztor Filiponów w Wojnowie, Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie czy leśniczówkę Pranie gdzie tworzył poeta Ildefons Gałczyński.
   - Galindia – Mazurski Eden.
Na półwyspie u ujścia rzeki Krutyń do jeziora Bełdany od 10 lat rekonstruuje się osadę plemienia Galindów, gdzie odtwarza się ich codzienne życie, różne zwyczaje i rytuały.
   - Wilczy Szaniec – siedzibę Hitlera w Gierłoży. W samym sercu Mazur znajdują się porośnięte lasem ruiny kwatery głównej Adolfa Hitlera. Zamaskowane miasteczko w lesie – 200 budynków: schrony, baraki, 2 lotniska, elektrownie, dworzec kolejowy, itp. W 1944 r. mieszkało tam 2000 osób. 20 lipca 1944  roku dokonano tu nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera.
   - Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie
Gietrzwałd jest znany powodu mających tu miejsce objawień Najświętszej Maryi Panny, które do tej pory jako jedyne na ziemiach polskich zostały uznane oficjalnie przez władze kościelne. Od czasu objawienia do Sanktuarium Maryjnego co roku przybywają liczne rzesze pielgrzymów (łącznie około miliona rocznie).
    -   Rezerwat jałowców w pobliżu Lipowca.
Rośnie tam grupa pomnikowych jałowców. Wśród nich obejrzeć można najstarszy i największy jałowiec Polski. Jego wysokość wynosi 13,7 m, a obwód 205 cm.

 

­Rezerwacja? Pytania? Tel.: +48 600 983 255
 
­